Mogen matkailumaja – Perinteitä ja nykyaikaistamista erämaassa

Hardangerviddan sydämessä, 28 kilometrin päässä lähimmästä tiestä, sijaitsee Mogen matkailumaja – kohde, joka on toivottanut vaeltajat ja luonnonystävät tervetulleiksi jo 1800-luvulta lähtien. Viehättävä maja, idyllisesti Møsvatn-järven rannalla, on saavutettavissa kesäisin veneellä – joko Skinnarbusta lähtevällä turistiveneellä tai taksiveneillä, jotka tarjoavat pienen risteilyelämyksen ennen rantautumista.

Avoinna kesällä ja pääsiäisenä

Suurin osa vierailijoista saapuu luonnon vuoksi – koskemattomat tunturimaisemat, raikas vuoristoilma ja rauhallinen irtiotto arjesta houkuttelevat vuodesta toiseen. Nykyinen isäntä, Kyle O’Donoghue, otti majan hoitoonsa vuonna 2015. Toimintakausi rajoittuu kesään ja pääsiäiseen, mutta silti paikka vetää puoleensa niin norjalaisia kuin kansainvälisiäkin matkailijoita.

Perhetraditio seinissä

Håvard Lien, Tømrer Håvard Lien AS:n toimitusjohtaja, pitää Mogen matkailumajan nykyaikaistamisprojektia erityisen merkityksellisenä. Hän kasvoi naapuritilalla, ja hänen vanhempansa, isovanhempansa sekä muu suku ovat hoitaneet majaa yli sadan vuoden ajan. Nyt Håvard saa itse jatkaa tätä perinnettä.

Viimeisimmän remontin yhteydessä majaan rakennettiin 14 uutta huonetta, neljä kylpyhuonetta ja kolme wc:tä alakertaan – mukaan lukien esteetön tila liikuntarajoitteisille. Keittiöön asennetaan valkoiset Fibo-seinälevyt, ja kylpyhuoneet on jo viimeistelty Grey Sand -kuosilla.

Fibo – käytännöllinen ja kestävä

Fibo-seinälevyjen valinta oli Håvardille luonteva:
– Meillä on hyviä kokemuksia levyistä. Ne ovat nopeita asentaa, helppokäyttöisiä ja vaativat vain vähän huoltoa, hän kertoo.

Kyle O’Donoghue korostaa nykyaikaistamisen vaikutusta majan toimintaan:
– Vanhojen kylpyhuoneiden siivous oli aiemmin työlästä. Nyt meillä on raikas ja moderni ilme, joka parantaa koko vieraskokemusta, hän sanoo.

Håvard Lien, Carpenter Håvard Lien AS:n toimitusjohtaja

Kuljetus luonnon ehdoilla

Materiaalien toimittaminen majalle ei ole yksinkertaista. Kesällä kaikki kuljetetaan proomulla, kun taas talvella apuna on moottorikelkka. Tämä erikoislogistiikka tekee projekteista haastavia, mutta lopputulos palkitsee.

Tämä projekti osoittaa, että historiallinen viehätys ja moderni toimivuus voidaan yhdistää, jopa vaativissa olosuhteissa. Mogen matkailumaja tarjoaa nyt puitteet, jotka vastaavat ympäristön upeutta – hyöty sekä vieraille että tulevalle toiminnalle

Tore Kjell Gletne Agderin, Telemarkin ja Vestfoldin aluejohtaja
Tore Kjell

Onko sinulla kysyttävää tuotteistamme?

Älä epäröi ottaa yhteyttä. Keskustelemme projektistasi mielellämme, eikä se sido sinua mihinkään.