
FinnBuild 2026 on käynnissä – Fibon korjausrakentamisen ratkaisut kiinnostavat
Nopeampi korjausrakentaminen ja parempi kustannusten hallinta ovat keskeisiä keskustelunaiheita Fibon osastolla FinnBuild-messuilla.
Fibo FinnBuild 2026
Paikka: Helsingin Messukeskus
Osasto: 6n30
Messut jatkuvat: 1. lokakuuta asti
Urakoitsijat, rakennuttajat ja rakennustarvikekaupan asiakkaat ovat osoittaneet suurta kiinnostusta ratkaisuihin, jotka vähentävät työtuntien määrää ja helpottavat rakennusprojektien toteutusta.
– Osastollamme on ollut vilkasta, ja olemme käyneet monia hyviä keskusteluja konkreettisista projekteista. Kävijöitä kiinnostaa erityisesti se, miten materiaalivalinnoilla voidaan lyhentää rakennusaikaa ja parantaa kustannusten ennakoitavuutta, sanoo Fibon Suomen, Ruotsin ja Baltian maajohtaja Jan Klemets.

Vähemmän työvaiheita ja sujuvampi eteneminen
Fibon seinäjärjestelmä asennetaan ilman erillistä seinälevyjen taakse tulevaa vedeneristyskerrosta sekä ilman laatoitukseen liittyviä kuivumis- ja kovettumisaikoja. Helppo materiaalinkäsittely ja vähäisempi lajiteltavan jätteen määrä voivat vähentää työtuntien tarvetta entisestään.
– Kun useita kylpyhuoneita korjataan samanaikaisesti, jokaisella säästetyllä työpäivällä on merkitystä. Olemme huomanneet, että tämä kiinnostaa sekä urakoitsijoita että kiinteistönhoitajia, Klemets sanoo.
Lyhyempi rakennusaika voi projektin laajuuden mukaan myös vähentää asukkaille aiheutuvaa haittaa ja väliaikaisen majoituksen tarvetta.



Uudet kuosit herättävät kiinnostusta
Uudet kivestä inspiraationsa saaneet kuosit Salted Stone, Pebble Granite, Rustic Granite, Arctic Onyx ja Cloudy Onyx ovat herättäneet runsaasti kiinnostusta.
– Monet yllättyvät siitä, kuinka tyylikäs lopputulos on. Kun he näkevät pinnat läheltä, he löytävät uusia mahdollisuuksia omiin projekteihinsa, Klemets kertoo.
Helppohoitoiset pinnat ovat vaivatonta pitää puhtaina, ja ne tukevat hyvää hygieniaa. Siksi ratkaisu soveltuu erityisen hyvin vuokra-asuntoihin, sairaaloihin, päiväkoteihin, terveydenhuollon rakennuksiin ja kouluihin, joissa puhdistettavuus ja ylläpito ovat tärkeitä.


Tule tutustumaan osastoomme!
FinnBuild jatkuu 1. lokakuuta asti. Tule tapaamaan Jan Klemetsiä sekä Suomen myyntitiimin Petriä ja Anninaa, tutustumaan uusiin kuoseihin ja keskustelemaan seuraavasta rakennusprojektistasi.
Löydät Fibon osastolta 6n30 Helsingin Messukeskuksessa. Tervetuloa tutustumaan!

Faktalaatikko
Fibo on vesitiivis seinäjärjestelmä kylpyhuoneisiin ja märkätiloihin. Järjestelmä koostuu seinälevyistä, profiileista ja tarvikkeista, jotka on suunniteltu toimimaan yhdessä. Se mahdollistaa helpon ja ennakoitavan asennuksen, pitkän käyttöiän sekä 100-prosenttisesti vedenpitävän lopputuloksen niin suurissa kuin pienissäkin projekteissa. Järjestelmää käytetään sekä korjausrakentamisessa että uudisrakentamisessa, esimerkiksi asunnoissa, kouluissa, terveydenhuollon rakennuksissa, hotelleissa, moduulirakennuksissa, myymälöissä ja julkisissa rakennuksissa.


